Hudební obor

Členění hudebního oboru

Vedoucí hudebního oboru: Tomáš Valtera, DiS.

Hudební soubory
  • Pěvecký sbor Carpe Diem
    Carpe Diem

    Pěvecký sbor Carpe Diem byl založen v roce 2002. Název Carpe diem si vybrali žáci pěveckého oddělení sami. Nechali se inspirovat latinským rčení, které poprvé použil římský básník a filozof Horatius ve své sbírce písní Carmína, zvané také Ódy. Český překlad Carpe diem znamená „Užívej dne“. V pěveckém sboru Carpe diem se od doby jeho vzniku vystřídalo mnoho zpěváků. Repertoár tvoří populární písně a skladby současných českých i zahraničních autorů. Pěvecký sbor nahrál CD na hudbu k Ohňostrojům skladatele Martina Laula s Big Bandem Dvorský a pravidelně vystupuje na kulturních akcích ve Dvoře Králové nad Labem, v okolních městech a obcích. Pěvecký sbor vystupoval společně se zpěvákem Jankem Ledeckým, ve spolupráci s firmou Sound Service se účastnil koncertního projektu skupiny Pink Floyd Revival – Czech. V období vánočních svátků 2013 pěvecký sbor vystoupil na vánočním koncertě se zpěvákem Pavlem Novákem.

  • Hudební uskupení Crazy Band
    Hudební uskupení Crazy Band

    Crazy Band mohou žáci navštěvovat po celé studium prvního a druhého stupně základního studia. Vedle sólové hry na nástroj, kterou navštěvují žáci v individuálních hodinách se v Crazy Bandu naopak učí hře a práci v kolektivu. Jako v každé souborové hře, jde i v Crazy Bandu především o souhru a vnímání ostatních hráčů, ale zároveň se žáci učí pohotově reagovat na dirigenta, podřizovat se jeho gestům, udržet rytmus, přizpůsobovat se a pracovat s dynamikou a samostatně si naladit svůj nástroj.

    Crazy Band hraje v různých úpravách – populární skladby, melodie z filmů, písničky z dětských filmů a pohádek a mnoho dalších žánrů a stylů v crazy úpravách pod taktovkou Dominika Adámka.

  • Flauti Dolci
    Flauti Dolci

    Jádro souboru Flauti Dolci tvoří starší žáci předmětu Hra na zobcovou flétnu. Soubor hraje v tradičním obsazení sopránová, altová, tenorová a basová zobcová flétna. Celkový zvuk souboru je obvykle ještě obohacen o harmonický doprovod klávesového nástroje nebo kytary a rytmickou složku perkusí. Základním repertoárem souboru jsou zejména skladby z období renesance. Soubor se však nevyhýbá ani skladbám z jiných slohových období, jsou to hlavně skladby současných autorů psané přímo pro soubory zobcových fléten. Soubor vystupuje v dobových kostýmech a velmi rád spolupracuje s dalšími soubory školy, jako například s pěveckým sborem Carpe Diem při přípravě adventních koncertů.

  • Kytarový soubor

    Hraje skladby různých žánrů například z oblasti renesance, baroka, klasicismu a soudobé hudby. Vystupuje na různých akcích a vernisážích pořádaných ZUŠ R. A. Dvorského Dvůr Králové nad Labnem a každoročně s trutnovským souborem v síni B. Martinů v Trutnově pod vedením pana učitele Michala Koudelky.

  • Nuevo
    Nuevo

    Akordeonový soubor Nuevo je nové uskupení od září 2023. Během krátké doby svého trvání již absolvoval několik významných vystoupení a vernisáží, postupně bude obohacen o další hudební nástroje - basovou kytaru, bicí atd. Nuevo má v repertoáru klasickou, filmovou a jazzovou hudbu.

  • PlechBand

    Jak už název napovídá, soubor je složen z žesťových (plechových) nástrojů. Trubky, lesní rohy, pozouny, tuba. PlechBand hraje skladby různých žánrů, různé druhy fanfár, populární skladby atd.

  • Silmaril

    Hudební skupinu Silmaril tvoří hráči na bicí nástroje, baskytaru, elektrické kytary, klávesový synthezer a dechové nástroje (trubka, saxofon, flétna). Soubor interpretuje rockové skladby, hudbu filmovou a úpravy skladeb klasické hudby. Skupina hraje pod vedením Jana Prouzy.

  • Smyčcový orchestr Hravé smyčce
    Hravé smyčce

    Smyčcový orchestr Hravé smyčce se věnuje hudbě od renesance přes baroko a romantismus až po současnost. Obsazení se mění podle počtu a úrovně žáků, stálé jsou klasicky dvoje housle, viola a violoncello, které se občas rozšíří na troje housle, dvě violy a dvě violoncella, příležitostně se přidá kytara, varhany, cembalo, klavír, bicí, kontrabas – podle potřeby. Orchestr má za sebou řadu zdařilých vystoupení na domácí půdě, jako host na různých akcích a koncertech po kraji. Spolupracuje se smyčcovým souborem ze ZUŠ Jaroměř.

    Žáci se ve skupině nestejně starých spolužáků učí souhře, muzicírování, kolektivní spolupráci a zodpovědnosti za společné dílo – poslouchat druhé a ladit k nim, udržet melodii a rytmus vlastního hlasu, respektovat dirigenta, tempo, dynamiku, smyky, frázování, pravidelně se připravovat, účastnit se soustředění a vystoupení. Zároveň se učí vnímat a respektovat druhé i po lidské stránce – různé úrovně technických dovedností, vědomostí a charakterových vlastností jsou příležitostí k rozvíjení sociální inteligence a lidských vztahů.

    Orchestr vede paní učitelka Jana Kovářová.

  • Trubači - soubor loveckých nástrojů
    Trubači

    V tomto souboru se žáci učí hrát na lesnici nebo borlici. Žáci, kteří navštěvují hlavní předmět Hra na lesní roh nebo Hra na trubku, mohou tento soubor navštěvovat od 2. ročníku (dle schopností a dispozic). Při hře na lesnici se používá stejný nátrubek jako na lesní roh, při hře na borlici stejný jako na trubku. V hodinách si žáci osvojují základy loveckého troubení. Hrajeme základní signály pro myslivecká troubení, loveckou hudbu, úlovky, znělky, různé signály pro myslivecké zvyky.

  • Zenot
    Zenot

    Malý dechový soubor Zenot pod vedením Tomáše Valtery se zaměřuje na klasickou i populární hudbu. Zenot reaguje na potřeby žáků v oblasti notového materiálu, tedy ho můžou navštěvovat mladší i starší žáci a každý dostane svůj part tzv. „ušitý na míru“ podle svých dovedností a úměrný svému ročníku.

Dokumenty k oboru
Učební prostory